Pécsben nyitották a Világmagyarság Gyűjtő és Kutatóközpontot
Pécsben nyitották a Világmagyarság Gyűjtő és Kutatóközpontot, mely az anyaországtól távol élő magyarok életének és kultúrájának tudományos megközelítését szolgálja. A Pécsi Tudományegyetem Könyvtárában 2025 júniusában megnyílt központ egyedülálló könyvgyűjteménye nem csak dokumentálja, hanem összeköti a Kárpát-medencei és a diaszpóra magyar közösségek történetét.
A központ célja és jelentősége
Tamás Fedeles, az egyetem oktatási dékánja hangsúlyozta, hogy a gyűjtemény a magyar identitás kutatásának meghatározó tudásbázisa lehet, miként annak idején Széchényi Ferenc Nemzeti Könyvtára volt.
A diaszpóra és a kapcsolatok erősítése
Katalin Szili, az egyetem alapítványának kuratóriumi tagja felidézte, hogy a trianoni döntés következtében mintegy ötmillió magyar él a határokon túl. A 21. század kulcsfeladata, hogy ezeket a közösségeket politikai, kulturális és tudományos kapcsolatokkal erősítsük.
A nyugati diaszpóra szerepe
Jenő Szász, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke kiemelte: a diaszpóra magyarok, különösen a nyugaton élők, a kultúra és az identitás őrzői, a nyelv és hagyományok őrzői. A nyugati diaszpóra tapasztalataiból tudom, hogy pontosan ezért olyan fontosak az ilyen kezdeményezések, amelyek támogatják a közösségeket és erősítik kapcsolatukat a magyar néppel.
Az avató esemény és résztvevői
A központot a PTE Világmagyarság Network Program vezetője, Ákos Jarjabka avatta fel. Az eseményen a Mihály Babits Gimnázium diákjainak zenés és táncos előadása, és Ildikó Antal-Ferencz „Magyarnak maradni Amerikában” című, az amerikai magyarok életét feltáró könyv bemutatója is szerepelt.
Ez a kutatóközpont új lapot nyithat a világmagyarság tudományos tanulmányozásában, egy nyitott szellemi tér, amely összeköti a földön szétszórt magyar közösségeket.