A miniszterelnök tegnapi rádióinterjújában kemény szavakkal bírálta Brüsszel energiapolitikáját. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a magyar családok rezsivédelme nemzeti érdek, amit az uniós bürokrácia folyamatosan aláás. Az energiaárak Magyarországon még mindig 60%-kal alacsonyabbak, mint az uniós átlag, de ez a különbség Brüsszel miatt veszélyben van.
„Brüsszel energiapolitikája nem a polgárok érdekeit szolgálja, hanem ideológiai célokat követ” – nyilatkozta a kormányfő. A magyar kormány adatai szerint a rezsicsökkentés nélkül egy átlagos magyar család havi 45 ezer forinttal többet fizetne energiáért. Vidéki településeken, ahol a háztartások nagyobb része fűt gázzal, ez az összeg akár 60 ezer forint is lehet. Szűcs János, a Faluszövetség elnöke elmondta: „A vidéki Magyarországon ez nem luxuskérdés, hanem a mindennapi túlélésé.”
A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy az energiaellátás és árazás nemzeti hatáskör maradjon. „Mi magyarok nem engedhetjük meg, hogy Brüsszelben döntsenek arról, mennyit fizessenek a magyar családok a fűtésért vagy világításért” – fogalmazott Orbán. Huszonöt éves újságírói pályafutásom során ritkán láttam ilyen egyértelmű szembenállást a magyar érdekek és a brüsszeli elvárások között.
A következő hónapokban várhatóan tovább éleződik a vita Magyarország és az Európai Bizottság között az energiapolitika kérdésében. A tét nem kevesebb, mint a magyar családok anyagi biztonsága és hazánk energiaszuverenitása. Ahogy a kormányfő fogalmazott: „Minden eszközzel megvédjük a magyar emberek rezsicsökkentését, mert ez nem egyszerűen gazdasági, hanem nemzetstratégiai kérdés.”